Artykuł o frezarkach

ako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda? Cała istota rzeczy polega na t

Artykuł o frezarkach Szukasz nowej frezarki CNC dla swojej firmy? Zajrzyj tutaj =>

Tworzenie prototypów na frezarkach

Wiemy już, że modele tworzone na obrabiarkach CNC są powtarzalne i dzięki funkcjonowaniu jako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda?

Cała istota rzeczy polega na tym, że model aby był "dobry" wymaga testów. Dużo rzeczy można obliczyć, ekstrapolować czy po prostu wziąć "na chłopski rozum", ale w niektórych przypadkach nic nie zastąpi testów wytrzymałościowych. Tutaj właśnie błyszczą frezarki. Wstępnie zaprojektowany model, może być uzyskany jako namacalny prototyp w parę godzin po zapisaniu na komputerze. Następnie może być przetestowany jako pojedynczy element, albo jako część całości - w zależności od potrzeb. Takie testy dostarczają nam często niezbędnych informacji do ulepszenia projektu, który dzięki technologii może być edytowany w bardzo krótkim czasie i na długo przed tym jak ruszyła masowa produkcja.


Pozytywne aspekty centrum CNC

Rozważmy frezarki CNC w nieco szerszym świetle - wiemy co robią, część korzyści jaka z tego płynie jest oczywista, otrzymujemy po prostu pożądany produkt - ale co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej?

Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych - wszechstronnością. Zmieniając program frezarki i ewentualnie rodzaj bloku metalu, lub tworzywa sztucznego, który do niej wchodzi, możemy uzyskać całkiem inny element. Dzięki temu, potężne maszynerie, nastawione na produkowanie jednego elementu, ciężkie do przeróbki, powoli odchodzą do lamusa. Nie wszystko da się oczywiście zrobić na obrabiarkach, ale zdecydowanie ułatwiają one proces produkcji części mechanizmów i innych elementów przemysłowych.


Pierwsze frezarki - historia

Garść faktów o początkach skomputeryzowanych frezarek, z pomocą Wikipedii:

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób liczne obrabiarki oraz drukarki 3D (RepRap, MakerBot).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control