Szkolenia są ważne. Wiem. Zwłaszcza szkolenia bhp. Ale nic na to nie poradzę, że jak słyszę już samo BHP to dostaję gorączki! Może to po prostu kwestia doświadczeń. Może tego, że spotkałam naprawdę niewykwalifikowanych "specjalistów", ale ten dział mojej pracy potrafi mi spędzać sen z powiek. W kadrach pracuję jakieś 15 lat i słowo daję, że póki sama zajmowałam się wszystkimi szkoleniami nie było takiego bałaganu jak teraz. Jednak od kiedy liczba zatrudnionych zwiększyła się do 200 osób, nie jestem w stanie zajmować się wszystkim sama. W związku z tym postanowiłam skorzystać z usług profesjonalnej (podobno) firmy i zlecić tą część mojej pracy właśnie im,czyli osobom które ogłaszały w Internecie swój "profesjonalizm". To te ich krzykliwe hasła typu: "pełen nadzór", "outsourcing bhp", doprowadziły do tego, że zdecydowałam się właśnie na tą konkretną firmę. I co się okazało? Podczas pierwszej kontroli z inspekcji pracy okazało się, że 10 osób ma już nieważne szkolenia, w 14 są błędy nawet w nazwiskach, a 5 osób nie miało nawet szkolenia wstępnego... Firmę oczywiście zmieniłam, ale dwie kolejne były identyczne. Jednak póki co się nie poddałam i szukam prawdziwych profesjonalistów w tej dziedzinie.
Szkolenia BHP mają na celu przekazanie pracownikom danego przedsiębiorstwa wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki nim, świadomy personel wie jak postępować w sytuacji zagrożenia oraz zna zasady udzielania pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach. Polskie prawo przewiduje, że szkolenia z tego zakresu powinny być powtarzane raz na jakiś czas, w celu utrwalenia wiedzy lub wyjaśnienia kolejnych kwestii. Częstotliwość kursów jest zależna od rodzaju wykonywanej działalności oraz od stopnia ryzyka w pracy - grupy działalności, w których istnieje dużo potencjalnych zagrożeń często muszą odświeżać swoją wiedzę. Zatem właściciele przedsiębiorstw, które w swojej strukturze nie posiadają wydzielonej jednostki BHP, często decydują się na outsourcing BHP, czyli na skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tej branży. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki temu firma otrzymuje gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług, a przy okazji jest w stanie zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, którą musiałaby przeznaczyć na utrzymanie dodatkowego pracownika.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.
W każdej pracy, zarówno tej wykonywanej na umowę o pracę, jak i na innego typu umowy, należy przestrzegać przepisów bhp. W małych firmach są prowadzone szkolenia bhp mające na celu zapoznanie pracowników z zasadami bezpiecznej pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy powinny być obowiązkowe, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom i zagrożeniom. W większych zakładach pracy, które liczą do 100 pracowników stosowane jest nieco inne rozwiązanie, a mianowicie tzw. outsourcing bhp. Jest to nic innego jak wynajęcie odpowiedniej firmy zajmującej się zawodowo szkoleniami bhp. Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy. Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy. Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa. Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.
Maszynista, Kierownik pociągu, czy też Konduktor. Są to zawody bardzo odpowiedzialne, niosące wiele zagrożeń z tytułu ich wykonywania. Praca kolejarza jest bardzo niewdzięczna. Z tego też tytułu powinni przejść, jak każdy przyjmujący się do swojej pracy odpowiednie szkolenia BHP. Bezpieczeństwo higieny pracy jest najważniejszą kwestią w każdym zakładzie pracy. W tej też sytuacji, trzeba bezwzględnie zadbać o prawidłowość w jego przeprowadzeniu. Aby to zrobić, najlepszym rozwiązaniem w tego typu kwestiach jest outsourcing BHP. Co to jest? To nic innego, jak zatrudnienie osób szkolących z innego źródła, niż nasze własne. Pozwoli to na wyeliminowanie ewentualnych zażyłości pomiędzy szkoleniowcem, pracodawcą, a bezpośrednio biorącym udział w tym przedsięwzięciu pracownikiem. Warto skorzystać z tego typu rozwiązania chociażby dlatego, że będziemy pewni fachowego, a zarazem prawidłowego przeprowadzenia szkolenia. Jeżeli myślimy o bezpiecznym funkcjonowaniu firmy, warto o tym pomyśleć i uniknąć niepotrzebnych problemów.