Budowa domu i geodeci

awią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo. W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli. Mogą

Budowa domu i geodeci

Budowa nowych osiedli

Wielu osobom geodezja kojarzy się po prostu z wykonywaniem pomiarów działek i dróg, a z geodetami spotykamy się przede wszystkim w urzędach miast. Tacy geodeci pojawią się na tych posesjach, na których mają stanąć nowe domy i sprawdzają czy wszystkie pomiary związane z wyborem miejsca na budowę domu zostały wykonane prawidłowo.

W ten sam sposób pracują przy budowie nowych osiedli. Mogą wówczas sprawdzić, czy założone przez budowlańców odległości pomiędzy poszczególnymi blokami są prawidłowe oraz czy zostało zachowane miejsce na chodnik czy przejścia dla pieszych. Geodeci pojawiają się także w czasie budowania nowych dróg i pomagają w stworzeniu ich planu. Wydaje się, więc, że zawód geodety pozostaje jak najbardziej przydatny.


Dozwolone poszerzenie drogi

Każdy geodeta pracuje zwykle zarówno za biurkiem, jak i w terenie. Praca w terenie polega na wykonywaniu nowych pomiarów oraz wyznaczaniu miejsca budowy nowych domów i dróg. Geodeci pojawiają się czasami u właścicieli tych posesji, które znajdują się obok drogi i sprawdzają, czy będzie ona mogła zostać poszerzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Przede wszystkim będą musieli dowiedzieć się, czy właściciele posesji wyrażają zgodę na przeznaczenie kawałka swojej ziemi pod budowę drogi publicznej. Następnie wykonają pomiary drogi i na tej podstawie będzie można stwierdzić, czy może ona być bezpieczna. Inne pomiary drogi będą wykonywane w czasie jej użytkowania w razie pojawiającej się potrzeby, np. w odpowiedzi na dużą liczbę wypadków, do których dochodzi na takiej drodze.


Zadania wykonywane przez pomocnika geodety

Geodeta posiada wykształcenie matematyczne i wykazuje się wiedzą dotyczącą ukształtowania terenu oraz zasad dotyczących tworzenia planów budowy. Każdy młody geodeta może zdobywać doświadczenie poprzez uczestnictwo w pracach prowadzonych przez bardziej doświadczonych geodetów oraz wypełnianie zadań przeznaczonych dla pomocnika geodety.

Będąc takim pomocnikiem będzie musiał wykonywać różne pomiary, przeprowadzać wywiady terenowe oraz nanosić jakieś zmiany na planach budowy, które będą potem oceniane przez jego opiekuna. Dzięki temu nabierze on potrzebnej w tej pracy wiedzy praktycznej i nauczy się przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. Po takich praktykach będzie mógł otrzymać pracę w urzędzie miasta lub biurze projektowym.