Niby łatwo, a wcale nie - prawo majatkowe
Prawo majątkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych, ponieważ ma za zadanie chronienie ostatniej woli osoby zmarłej z równoczesnym poszanowaniem praw jej najbliższej rodziny. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy osoba chora zmienia się, co wpływa także na jej zachowania, a więc i na zapisy? w dokumentach. Jeśli więc mamy do czynienia z sytuacją, że rodzic nie uwzględni swojego dziecka w testamencie, chociaż są dowody, że łączą go z potomstwem więzy krwi, potomkowi należy się tzw. zachowek. Dochodzenie swoich praw w tak delikatnych sprawach, powinno być poprzedzone usługami, jak porady prawne. Tylko doświadczeni prawnicy, którzy mają za sobą wiele takich spraw, mogą zapewnić zwycięstwo. Sędziowie niejednokrotnie zmagają się ze sprawami, w których pieniądze powodują poważne konflikty rodzinne. Prawo chroni obie strony, dlatego zadaniem sędziów i prawników jest nie tylko pozyskiwanie odszkodowań, ale przede wszystkim łagodzenie konfliktów.
Zaniżone odszkodowanie?
Jednym z częstych spraw, z którymi mają do czynienia prawnicy to odszkodowania za wypadki komunikacyjne. Niestety - ciągle ubezpieczalnie mają tendencje do rażącego zaniżania odszkodowań. Problem jest zarówno w kwestii wyceny szkód przy rozbitym pojeździe, jak i przy obrażeniach ofiar. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się oszczędzić na wszystkim. Ostatnio nie mają lekko - konkurencja na rynku ubezpieczeń jest ogromna, do tego pojawił się jeszcze obowiązek zapewnienia bezpłatnego auta zastępczego, i tak dalej. Gdzieś trzeba przyoszczędzić - więc ścina się koszty przy odszkodowaniach. Wiele osób nie ma ochoty na walkę w sądzie, a szkoda - bo zyskać można wiele. Jeśli padłeś ofiarą wypadku to walcz o swoje - skorzystaj z pomocy prawnej!
Porada prawna od studenta?
Czasem zadajemy sobie pytanie ? czy student prawa jest już gotowy rozwiązywać problemy prawnicze? To dosyć ciekawa kwestia i może nas nakierować na to, czy porady uzyskane od naszego krewnego czy sąsiada w trakcie takiej edukacji są cokolwiek warte. Odpowiedź jest jednak bardzo prozaiczna ? wszystko zależy od etapu jego edukacji. Pierwszy rok studiów prawniczych upływa bowiem na zagadnieniach związanych z historią prawa i jego korzeniami ? to wiedza potrzebna do ukształtowania właściwego obrazu prawa i pewnych podstaw do operowania nabytą w przyszłości wiedzą, ale dopiero dalsze lata (kancelarie preferują studentów po co najmniej trzecim roku) dają faktyczne umiejętności. Nie bez znaczenia będzie także fakt, czy młoda osoba miała okazję odbywać już praktyki w kancelarii. To tam poznaje bowiem prawdziwe oblicze swojego fachu i dostosowuje wiadomości do sposobu ich używania. Nie niepokójmy się tym, że nasza córka czy syn po pierwszym roku dalej nie błyszczą dokładnymi cytatami z kodeksów ? na to przyjdzie czas.