Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna?

ezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej.

Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna? W jakiej sytuacji będziemy potrzebowali usług typu ? Praktycznie wtedy, kiedy mamy do czynienia z działką, budową czy przebudową istniejącego budynku.

Przyszły geodeta i jest szkoła

Geodezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej. Również od pierwszych miesięcy nauki są przyzwyczajani do maksymalnej dokładności oraz ciężkich projektów.

Podstawowe wyposażenie to dobra linijka, cyrkiel oraz rapidograf różnych grubości. Trudność wykonywania takich szkolnych projektów jest wręcz porównywalna do tych, które wykonują profesjonalni i wykształceni geodeci. Wykształcenie w tym zawodzie wcale nie należy do prostych.


Gdzie pracuje geodeta?

Praca geodety to nie tylko siedzenia za biurkiem i nanoszenie zmian na mapki, to również ciężka praca fizyczna, a jej biurkowa część też do łatwych i przyjemnych nie należy. Za biurkiem geodeta dokonuje skomplikowanych obliczeń, z danych, które pozyskał od swoich pracowników lub osobiście 'w terenie'. Nanoszenie kolejnych punktów zgodnie ze wszystkimi normami i zasadami wymaga maksymalnego skupienia.

W terenie znów wraz z całym osprzętem musi odnaleźć odpowiednie punkty kontrolne i zrobić wszelkie pomiary wg. tych punktów. Najgorszym przeciwnikiem geodety jest zła pogoda, ponieważ pomiary potrafią trwać godzinami, a przy złej pogodzie nawet dłużej.


Kiedy potrzebujemy geodety?

Praktycznie zawsze kiedy coś budujemy lub przy podziale działek i ich sprzedaży. Dokonywanie pomiarów wg. ksiąg oraz mapek to ich codzienność.

Każda inwestycja potrzebuje geodety i jego kontroli- musi on sprawdzić czy nowo powstały obiekt zgadza się z wytycznymi oraz wprowadzić go na odpowiednią mapkę, dodatkowo wykonując przy tym skomplikowane obliczenia. Mieści się to w definicji prac geodezyjnych jako obsługa inwestycji i jest koniczną czynnością dla każdego inwestora.