Geodezyjne opowieści. Krótko o pracy w geodezji

zisiaj o geodetach i budownictwie.Zapotrzebowanie na geodetówZapotrzebowanie na usługi geodezyjne (miernicze) jest cały czas dość duże, dlatego może to być dobry zawód dla jeszcze niezdecydowanego co do swojej kariery młodego czło

Geodezyjne opowieści. Krótko o pracy w geodezji W geodezji jest sporo zajęć, dlatego, że są niezbędni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich rola w tym wszystkim\temacie jest dość istotna, dlatego należy szukać profesjonalistów: . Dzisiaj o geodetach i budownictwie.

Zapotrzebowanie na geodetów

Zapotrzebowanie na usługi geodezyjne (miernicze) jest cały czas dość duże, dlatego może to być dobry zawód dla jeszcze niezdecydowanego co do swojej kariery młodego człowieka. Dobrym początkiem drogi do zostania geodetą może być technikum o takim profilu, będzie to dobry przedsmak tego co będzie po ukończeniu wszelkich potrzebnych uprawnień i egzaminów.

Zarobki w tej branży są dość dobre, nawet przy pracy w małej firmie. Jednak sporo geodetów otwiera swoje firmy i zatrudnia młodszych stażem pracowników.


Urządzenie geodezyjne: Tachimetr

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Mapy geodezyjne

Mapy geodezyjne są podstawą pracy dla wielu branży i specjalizacji, w tym również dla osób, które je tworzą. Geodeci zajmują się wprowadzaniem zmian i tworzeniem mapek geodezyjnych, które maja później zastosowanie np. w budownictwie, czy planowaniu przestrzeni i rozwoju miast. Na takich mapkach uwzględnione są istniejące nieruchomości, przyszłe i trwające zmiany w strukturze zabudowania, zalesienia czy infrastruktury.

Na pracy geodetów bazują projektanci dróg i autostrad, rady miast w celu projektowania i rozbudowy infrastruktury miasta. Wszelkie urzędy w celu identyfikacji budynku w przestrzeni i jego przynależności do danego obywatela. Generalnie bez mapek geodezyjnych ciężko byłoby cokolwiek zaplanować czy zbudować bez szkody dla ogólnego rozwoju regionu.