Psychoterapia - opis z Wikipedii
Istnieją tysiące różnych technik i form psychoterapeutycznych, czasem opartych o znacząco różne pojmowanie psychologii, etyki i metod pomocy. Większość polega na regularnych spotkaniach klienta lub grupy klientów z jednym lub kilkoma terapeutami. Wspólną cechą psychoterapii jest prymat metod psychologicznych, w odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, zorientowanego na metody medyczne i leki; przy tym, psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
Psychoterapia i proces diagnostyki
Tak jak w przypadku innych dziedzin dotyczących zdrowia człowieka również psychologia ma swoje zasady diagnozowania problemów pacjentów. Nikt nie zgaduje co jest z pacjentem nie tak, istnieją pewne określone procedury, które ułatwiają rozpoznanie pewnych zaburzeń w stanie psychicznym pacjenta.
Bierze się pod uwagę np. czynniki zewnętrzne (społeczne i sytuacyjne), ocenę poziomu motywacji czy klasyfikację zaburzenia wg. systemów DSM-5 lub ICD-10. Oczywiście nie każdy psychoterapeuta jest dobry, ale tak samo można powiedzieć o lekarzach specjalistach. Ważne, żeby trafić na tego dobrego.
8 tygodni psychoterapii może wiązać się
Według niektórych badań przeglądowych, większość klientów odnotowuje istotną poprawę już po około ośmiu?dwunastu sesjach terapeutycznych. Wyniki opublikowanej w 2017 r. metaanalizy 207 badań sugerują, że już ok. 8 tygodni psychoterapii może wiązać się z utrzymującymi się w badaniach kontrolnych po 6 miesiącach zmianami takich cech osobowości, jak stabilność emocjonalna i ekstrawersja. Efekt ten występował w znacznej mierze niezależnie od rodzaju terapii, czy wieku lub płci uczestników badania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia