Geodezja i podział nieruchomości
Dla wielu geodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków.
Podziały wykonuje na przykład gdy powstały spory pomiędzy współwłaścicielami gruntu o jego użytkowanie. W przypadku sprzedaży części nieruchomości lub przy dokupieniu gruntu i dołączenie go do już posiadanego. Wszelkie informacje o podziałach geodezyjnych i administracyjnych działek i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych przechowywanych w sądzie.
informatyzacja geodezji
Komputeryzacja sięga do najdalszych zakątków naszego życia zawodowego i prywatnego, bo kto dzisiaj nie ma w swojej kieszeni smartphone'a, a w domu laptopa czy tabletu?
Nic dziwnego, że nawet w geodezji zaczęto dostosowywać się do ogólnej informatyzacji i udostępnia się usługę internetowego informowania o zmianach geodezyjnych. Internetowa obsługa interesanta PODGiK- to usługa znacznie ułatwiająca aktualizację informacji na mapkach geodezyjnych, co ma kluczowy wpływ na czas obsługi geodezyjnej np. budowy domu.
Geodeta na zakończenie budowy
Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.
Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.