Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

re potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta. Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie obliczeń to d

Krótki wpis o geodezji i pracy geodetów

Szczegóły pracy geodety

Praca geodety nie jest pracą łatwą, jest to praca biurowa połączona z pracą w terenie. Niestety niezależnie od warunków pogodowych geodeta musi wykonać pomiary, które potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta.

Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie obliczeń to druga część pracy w geodezji.


Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem

Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.

Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).

W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.

Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Współczesna geodezja dzieli się na:

Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Mierzymy odległość

Geodeci w swojej pracy wykorzystują przeróżny sprzęt do wykonywania pomiarów odległości. Jednym z popularniejszych jest tzw. Tachimetr elektroniczny, który służy do pomiaru odległości oraz kątów poziomych i pionowych. Stosuje się również inne dalmierze oraz urządzenia odczytujące aktualną pozycję urządzenia poprzez sygnał GPS.

Taka elektronika bardzo ułatwia wykonanie dokładnego pomiaru nawet w trudnym, nierównym terenie. Jednak mimo pewnych ułatwień technologicznych, wykonywanie pomiarów wymaga bardzo dużej dokładności przy jego wykonaniu.