Jest oczywiste, że małe i średnie firmy nie utrzymują w składzie swojej kadry osób, które posiadają pełną, specjalistyczną wiedzą w zakresie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy. Nie jest to konieczne, ani racjonalne. Jednak, jak wymagają przepisy, każdy nowy pracownik musi zostać przeszkolony w zakresie BHP. W celu przeprowadzenia takich wstępnych szkoleń, jak też szkoleń przypominających, nieocenioną rolę pełni outsourcing BHP. Kadra specjalistów w zakresie BHP przeprowadza szkolenia BHP zarówno w siedzibie pracodawcy, jak też w siedzibie własnej, w czym elastycznie dostosowuje się do bieżących potrzeb i oczekiwań klienta. Szkoleniowcy, przekazując wiedzę w zakresie wymaganego na danym stanowisku pracy minimum, dysponują również zasobem szczegółowych aktów prawnych oraz znajomością praktycznych sytuacji i ich rozwiązań. Outsourcing BHP pozwala więc uzyskać przedsiębiorcy maksymalny efekt w postaci specjalistycznej wiedzy oraz doradztwa przy minimalnych nakładach. Co więcej, ze specjalistycznej wiedzy szkoleniowca zewnętrznego możemy skorzystać zawsze, gdy wymaga tego aktualna sytuacja, nie ponosząc żadnych kosztów stałych z tym związanych.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić do swojego zakładu pracy jakiegokolwiek pracownika, powinien zadbać o to, aby taki pracownik został odpowiednio przeszkolony. Szkolenie to powinno odbywać się nie tylko pod kontem wykonywanych zadań, ale także pod kontem najważniejszego czynnika jakim jest bezpieczeństwo higieny pracy - czyli popularnie w skrócie nazywanego BHP. Siedząc sobie przy biurku i pisząc różne sprawozdania do swojej firmy jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Dlatego też bezwzględnie tego typu szkolenie powinno być przeprowadzone. Żaden szanujący się Dyrektor Zarządzający lub sam właściciel nie powinien dopuścić do wykonywania zadań w firmie pracownika, który nie został przeszkolony pod względem BHP. Realia są różne. Dlatego też szkolenia BHP powinny się odbywać zgodnie z procedurami. Przedsiębiorcy chcąc zaoszczędzić na wszelkich kosztach, zatrudniają niejednokrotnie swoich ludzi, którzy są uprawnieni do przeprowadzenia szkoleń. W pewnych wypadkach może się to okazać zgubne ponieważ ze względu na pewne zażyłości mogą wystąpić zakłócenia w prowadzeniu procedury szkolenia. Outsourcing BHP. Jest to rozwiązanie bardzo dobre. Zatrudniamy osoby z firmy zewnętrznej i nie musimy się obawiać, że coś zostanie wykonane poprzez koneksje.
W każdym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość, bezpieczeństwo higieny pracy jest bardzo ważnym czynnikiem. Co pewien czas powinny się odbywać szkolenia BHP celem utrwalenia przepisów w tej dziedzinie, co zapewni komfort i bezpieczeństwo wszystkim obecnym pracownikom danego zakładu. Wielu przedsiębiorców korzysta ze swojego zasobu szkoleniowców. Jest jednak duże grono osób korzystających z zewnętrznych źródeł. Outsourcing BHP to nic innego jak korzystanie ze wspomnianego już zewnętrznego zasobu szkoleniowców. Stosuje się go wówczas, gdy chcemy wyeliminować ewentualne zaniedbania, związane z niedoszkolonym zespołem firmowym lub wyeliminowaniem zażyłości pomiędzy firmą, a szkoleniowcami. Chodzi głównie o to, aby nie było podczas szkoleń żadnych niepożądanych nieprawidłowości. Jeżeli chcemy przeprowadzić szkolenie właśnie bez żadnych zawirowań, sposób ten jest jak najbardziej polecany. Nie będziemy mieli wówczas jakichkolwiek wątpliwości, że w wyniku niedopatrzenia poszło coś nie tak.
Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.