Proste zabiegi stomatologiczne
Proste zabiegi stomatologiczne wykonywane są u osób w praktycznie każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze muszą być czasami poddawane różnego rodzaju zabiegom stomatologicznym. W oczywiście sposób dotyczy to także osób młodych, które ciężko pracują i zjadają swoje posiłki o różnych porach. Przez to mogą niszczyć swoje zęby i sprawiać, że zaczynają one posiadać różnego rodzaju ubytki. Wobec tego starają się często sprawdzać stan swoich zębów podczas przeglądu dentystycznego i wolą być poddawani drobnemu borowaniu niż leczeniu kanałowemu.
Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobre dla ich zdrowia, a jednocześnie pozwala im na zaoszczędzenie pieniędzy, które mogą przeznaczyć na jakieś przyjemności. Szybko wykonywane zabiegi stomatologiczne są bowiem stosunkowo tanie.
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony
Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):
Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.
Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Dentysta w Wikipedii
Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentysta