Dysza - co to?
Myśląc o spawaniu, rzadko przychodzą nam do głowy dysze, jednakże są często wykorzystywane, szczególnie przy spawaniu miększych materiałów - oto ich definicja:
Dysza - urządzenie do kontroli kierunku lub charakterystyki wypływu płynu (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym. Przykładem kontroli kierunku jest ciąg wektorowany w samolotach. Charakterystyka wypływu składa się zaś z takich parametrów jak prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej prędkości wypływu aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, czy armatkach wodnych). Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia np. w urządzeniach typu waterjet, lub wręcz przeciwnie - maksymalnego rozproszenia np. w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich, czy lakierniach samochodowych. Kontrola kształtu pozwala zaś uzyskać m.in. kurtyny wodne jak i powietrzne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysza
Technika spawania materiałów
Gdy już zdecydujemy się na taką technologię wykańczania podłóg - tzn. wykładziny łączone na spaw, warto zrobić to poprawnie za pierwszym razem. Należy zwrócić uwagę na szereg czynników, zanim w ogóle przystąpimy do roboty - inaczej zostaniemy z garścią zepsutego materiału.
Po pierwsze, miejsce. Musimy mieć wystarczająco dużo miejsca by lawirować spawarką, a ponadto musi ono być wolne od zabrudzeń które mogą wpłynąć na jakość spawu.Należy również pamiętać by usunąć z drogi inne narzędzia, które mogą przeszkodzić w pracy. Gdy puścimy maszynę w ruch, nie chcemy by "dyszała" bezczynnie, albo co gorsza, przegrzała jeden punkt materiału, bo musieliśmy coś usunąć z drogi.
W tym wszystkim, warto pamiętać o ważnym elemencie, nie związanym z technicznym aspektem spawania. Chodzi o współprace - ciężko to wykonać samemu, więc zamiast męczyć się w pojedynkę, warto poprosić przyjaciela o parę godzin jego czasu.
Gdzie nauczyć się sztuki spawania?
Chociaż osób zawodowo zajmujących się spawaniem z roku na rok jest coraz mniej, to jednak pewne zainteresowanie tą dziedziną wśród osób wykorzystujących łączone elementy na przykład w warsztacie czy w gospodarstwie domowym utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W jaki sposób przystąpić do spawania? Najczęściej wiedza na ten temat pochodzi od znajomych lub członków rodziny, którzy posiadają już umiejętności w tej kwestii. Bardzo często osoby zainteresowane spawaniem korzystają również z internetowych instruktaży, które nieraz bardzo szczegółowo opisują, jak krok po kroku wykonać perfekcyjne spawanie.