Metodyka w treningu a odżywianie

wnymi zasadami. Głównie o to chodzi, aby się nie uszkodzić podczas wykonywania ćwiczeń, ale również o odpowiednia dietę oraz suplementy w razie potrzeby. W sporcie zawodowym takie rzeczy są ważniejsze niż mogłoby się wydawać, p

Metodyka w treningu a odżywianie

Sport to zdrowie dla ciała i ducha

Uprawianie sportu jest zdrowie nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Ale prawdziwe jest to tylko wtedy kiedy ten sport uprawiamy zgodnie z pewnymi zasadami. Głównie o to chodzi, aby się nie uszkodzić podczas wykonywania ćwiczeń, ale również o odpowiednia dietę oraz suplementy w razie potrzeby.

W sporcie zawodowym takie rzeczy są ważniejsze niż mogłoby się wydawać, ponieważ kontuzja może kosztować zawodnika cała karierę. Dlatego sport to zdrowie, ale z pewnymi zastrzeżeniami. A jeżeli nie wiesz jak ćwiczyć to warto skorzystać z pomocy trenera personalnego.


Siłownia i różne ćwiczenia

Ćwiczenie na siłowni to nie tylko rozbudowa masy mięśniowej, ale również wiele innych rodzajów ćwiczeń. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj efektów chcemy uzyskać. Od ćwiczeń odchudzających, przez kardiologiczne, aż po rozciągające. Każdy z tych rodzajów ćwiczeń wymaga nieco innego podejścia do diety i suplementacji.

Dużo ćwicząc na bieżni czy rowerku zużyjemy więcej węglowodanów, także nasza dieta powinna być w nie bogata,a podczas samego treningu warto je uzupełniać. Z kolei przy ćwiczeniach typu fitness przyda się większa suplementacja białka i dieta nisko-tłuszczowa,


Wikipedia i suplementy po treningu

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)