Budowa dróg dojazdowych do nowych bloków
Geodeci, którzy pracują w dużych miastach są zgromadzeni przy urzędzie miasta lub przy biurze projektowym. Do ich zadań należy wykonywanie niezbędnych pomiarów w czasie budowy nowych bloków oraz dróg dojazdowych do nich prowadzących i czuwanie nad tym, żeby sklepy osiedlowe były stawiane zgodnie z prawem.
Nadzorują oni także proces poszerzania już istniejących dróg oraz wykonują szereg innych prac zleconych. Wykonywanie pomiarów przy nowych blokach służy temu, żeby zachować należyte odległości pomiędzy nimi, podobnie jest ze sklepem osiedlowym. Powinien on stanąć w takim miejscu, które pozwoli mu na spokojny rozwój, ale też zagwarantuje mieszkańcom osiedla prawo do korzystania z ich mieszkań i samochodów.
Uprawnienia do wycinania drzew rosnących przy drogach
Drogowcy należą do służb porządkowych, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miast. Posiadają oni uprawnienia do wykonywania różnych prac związanych z modernizacją dróg publicznych oraz ich remontowania i usuwania szkód powstałych na przykład wskutek przejścia silnych nawałnic.
Mogą oni również wycinać te drzewa, które rosną przy drogach, jeżeli w czasie kontroli okaże się, że mogą one zagrażać bezpieczeństwu kierowców lub rozrosły się do takiego stopnia, że ich kontrolowanie stało się już niemożliwe. W przeprowadzaniu tych wszystkich prac drogowcom pomagają geodeci, którzy dokonują odpowiednich pomiarów i potrafią określić, czy nowo wybudowana droga będzie spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa.
O podziale nieruchomości - Wikipedia
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości