Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

zki i narażać na niebezpieczeństwo całą epikę. Ale posiadają dużą sprawność fizyczną, którą trzeba po prostu umiejętnie wykorzystać. To zadanie należy już do ich trenera i kierownika wspinaczki. Może on organizować różne turnusy s

Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

Wspinaczka młodzieżowa

Wspinaczka młodzieżowa rządzi się swoimi prawami. Młodzi ludzie posiadają dużą fantazję, która czasami może obracać się przeciwko nim w czasie górskiej wspinaczki i narażać na niebezpieczeństwo całą epikę. Ale posiadają dużą sprawność fizyczną, którą trzeba po prostu umiejętnie wykorzystać. To zadanie należy już do ich trenera i kierownika wspinaczki. Może on organizować różne turnusy sportowe, na których młodzi ludzi będą na różne sposoby ćwiczyć swoją sprawność wspinaczkową. Będzie także odwiedzał sklepy ze sprzętem wspinaczkowym i zamawiał w nim odpowiedni dla swoich podopiecznych sprzęt. Na takie zakupy może także zabierać młodych wspinaczy, którzy dzięki temu nauczą się wybierać odpowiedni dla siebie sprzęt.


Przygotowanie przed wspinaniem

Aby móc się wspinać, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być dostosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwolić sobie na bardziej ekstremalną lokalizację, która da nam ogromną dawkę adrenaliny. By wybrać korzystnie, warto skonsultować się ze specjalistą i zapytać go o radę, dzięki czemu unikniemy problemów i zapewnimy sobie miło spędzony czas. Ponadto warto pamiętać o dobrym sprzęcie wspinaczkowym!


Warto wiedzieć

Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu.

Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu, a także ? coraz częściej ? areny zawodów. Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty ? ten rodzaj wspinania znany jest jako urban climbing lub buildering.

Ze względu na kąt nachylenia (nastromienie), teren wspinaczkowy może być połogi, pionowy, przewieszony, a nawet stanowić sufit (przez wspinaczy określany mianem dachu).

Trudności pokonywanego terenu opisuje się skalą trudności, a przebieg drogi wspinaczkowej za pomocą opisu drogi (tzw. topo).

Najczęściej wspinaczka odbywa się w górę, przemieszczanie się w poziomie nazywamy trawersowaniem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Teren_dzia.C5.82ania