Książki psychoterapeutyczne
Tematyka poruszająca różne zagadnienia psychoterapeutyczne poruszana jest w różnych przewodnikach i podręcznikach. Znajdują się w nich zwykle bardziej specjalistyczne opisy zagadnień psychoterapeutycznych, dlatego z tego rodzaju publikacji korzystają głównie osoby fachowo zajmujące się pomocą psychologiczną. Ale są chętnie czytane również przez pacjentów i wszystkich chętnych chcących poszerzać swoją wiedzę na temat psychoterapii. Bardziej ogólne kwestie dotyczące psychoterapii poruszane są w powszechnie dostępnych książkach, utrzymanych na takim poziomie, że kwestie w nich poruszane są zrozumiałe dla wszystkich czytelników. Jeszcze większa liczba osób lubi czytać poradniki psychoterapeutyczne. Dzięki nim można rozwiązywać wiele codziennych problemów.
Psychoterapia osób niepełnoletnich
Nawet dzieci, a może zwłaszcza one borykają się czasami z takimi problemami, z którymi same nie mogą sobie poradzić. Zdarza się również, że nie mogą liczyć na pomoc rodziców, albo źle reagują na podejmowane przez nich próby rozmowy. Wówczas jedyną pomocą dla nich mogą się okazać sesje u psychoterapeuty. Dobry znawca dziecięcej psychiki będzie w stanie niemal od razu rozeznać się w naturze dziecięcych problemów i pomóc najmłodszym pacjentom w zrozumieniu ich natury. Swoimi prawami rządzi się również psychoterapia młodzieżowa, ponieważ dorastający ludzie są jeszcze bardzo wrażliwi, ale intensywnie kształtują swoją osobowość i posiadają pewne ugruntowane już przekonania, z których trudno jest im zrezygnować.
Oddziaływanie psychoterapeutyczne
Działania psychoterapeutyczne prowadzone są według ściśle określonych reguł i posiadają pewne mechanizmy, które zostały już dobrze sprawdzone przez całe lata. Wszystkie działania podejmowane przez psychoterapeutów nakierowane są na poznanie przyczyn problemów występujących u pacjenta oraz na ich rozwiązanie na płaszczyźnie psychologicznej. Takie oddziaływanie powinno skutkować podjęciem przez niego działań prowadzących do stopniowego rozwiązywania trudności występujących w jego życiu. Poddawanie się kierownictwu psychoterapeutycznemu z założenia prowadzi więc do odzyskania pełnej kontroli nad życiem i podejmowania w pełni przemyślanych i odważnych decyzji. Dlatego przyjmuje się, że terapia psychoterapeutyczna powinna być prowadzona tylko przez okres, w którym jest niezbędna.