Zepsuł ci się komputer i nie wiesz co robić? Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc
Historia laptopa
Początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook...(wymowa /'n??tb?k/, mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania ? pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa). W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie.
Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc12.
Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku.
Obecnie w sprzedaży znajdują się laptopy kompatybilne z architekturą Intel x86, z procesorami Intela, VIA i AMD. Układy x86 stosowane są również w notebookach Apple. Inne architektury wykorzystywane są sporadycznie: IBM w serii RS/6000 oraz Apple (do 2006 r.) używało układów PowerPC. Na rynku netbooków, mniejszych kuzynów laptopów, pojawiają się też urządzenia z procesorami ARM.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laptop#Historia
Laptop kontra PC
Laptopy zdecydowanie pobiły komputery stacjonarne w rankingach popularności. Królują w domach - są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segmencie dla profesjonalistów takich jak graficy, czy też projektanci. Są chętnie wybierane przez graczy, ponieważ mają dużo lepsze parametry sprzętowe. Jednak mobilność laptopów jest tutaj nie do przecenienia - można go zabrać do biura, do biblioteki, czy też do kawiarni. Są narzędziami do pracy, ale również do rozrywki - można oglądać filmy, słuchać muzyki, podpiąć do telewizora, czy też sprzętu audio. Jedynie dla gracza są nie do zniesienia - nie mają wystarczająco dużej matrycy, nigdy nie dorównają sprzętowo swoim większym kolegom, dlatego nadal komputery stacjonarne mają wielu zwolenników. No i - laptopy są mniej trwałe, częściej się psują i ich naprawa jest znacznie droższa.
Laptopy i serwisowanie
Serwisowanie komputerów stacjonarnych jest znacznie prostsze (i tańsze) niż laptopów. Przede wszystkim znaczenie mają rozmiary - dostęp do poszczególnych komponentów PC jest całkiem łatwy, natomiast już samo rozkręcenie laptopa to wyzwanie. Z tego powodu, jeżeli nasz komputer przenośny ulegnie uszkodzeniu, warto wybrać profesjonalnego serwisanta - naprawdę łatwo jest niechcący coś uszkodzić. Liczmy się jednak z ceną - sam koszt części do laptopów jest wyższy, mimo że mają one niższe parametry (w porównaniu do PC), do tego praca związana z naprawą jest znacznie więcej warta, ponieważ wymaga więcej czasu, większej precyzji i większych umiejętności.
Laptopy mają swoje wady
Popularność laptopów jest zrozumiała ze względu na ich funkcjonalność i mobilność. Jednak przez to, że urządzenia są niewielkie, miniaturyzacji ulega również cały sprzęt. Jest to rzecz znacznie bardziej podatna na uszkodzenia - jeśli wylejesz kawę, to ryzyko uszkodzenia całego laptopa jest ogromne. Jeżeli wylejesz kawę na klawiaturę komputera stacjonarnego, to czeka cię wymiana klawiatury - nie potrzebujesz do tego interwencji specjalisty. Laptop można niechcący upuścić na podłogę, może zostać zrzucony z biurka przez kota, czy też dziecko. Komputery stacjonarne ze względu na swoje rozmiary są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną cechą laptopów jest ich mobilność, a to znaczy że powinny być dość lekkie. Za tym nie idzie jednak konstrukcja - lekka plastikowa obudowa nie jest wystarczająco odporna. Serwisowanie tych urządzeń jest dużo droższe i nie liczmy, na gwarancję producenta - ona nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń.