Używane w pracy nie tylko geodetów
Liczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa innych wykwalifikowanych ludzi korzysta z pewnych osiągnięć współczesnej techniki. Tachimetry, dalekomierze, laserowe poziomice i miarki oraz skomplikowane systemy wymiarowania GPS. Każdy z tych sprzętów ma swoje zastosowanie, chociaż niektóre na pozór robią to samo to nie wszędzie będzie potrzebna zadana dokładność.
Często można zobaczyć geodetów z urządzeniem na trójnogu, najczęściej będzie to właśnie dalmierz, lub opcjonalnie tachimetr elektroniczny, który jest nowocześniejszą wersją dalmierza. To właśnie za ich pomocą geodeci wyliczają położenia danych obiektów w przestrzeni w odniesieniu do punktów osnowy geodezyjnej.
Hasło w Wiki: Znak geodezyjny
Znak geodezyjny ? podlegający ochronie1 znak z trwałego materiału, określający położenie punktów poziomej i wysokościowej (repery) osnowy geodezyjnej2. Znaki geodezyjne materializują punkty osnowy w terenie.
Znaki geodezyjne powinny być wykonane zgodnie z zasadami określonymi w wytycznych technicznych G-1.9 "Katalog znaków geodezyjnych oraz zasady stabilizacji punktów". Typy znaków i sposoby ich stabilizacji uzależnia się od rodzaju gruntu oraz lokalizacji punktu.
Punkty osnowy grawimetrycznej i magnetycznej określane są mianem "znaków grawimetrycznych" i "znaków magnetycznych".
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_geodezyjny
Coś o niższej geodezji w Wikipedii
Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.
Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa