O wspinaczkach - co warto wiedzieć?

inaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które organizują duże wycieczki górskie najodpowiedniejszy będzie duży sklep ze sprzętem wspinacz

O wspinaczkach - co warto wiedzieć?

Duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym

Każdy amator górskich wspinaczek musi posiadać do ich bezpiecznego prowadzenia dobry i sprawdzony sprzęt. Dlatego często odwiedza sklep ze sprzętem wspinaczkowym. Z czasem udaje mu się także znaleźć wygodny dla siebie sklep, w którym będzie mógł dokonać wszystkich zakupów. Dla osób, które organizują duże wycieczki górskie najodpowiedniejszy będzie duży sklep ze sprzętem wspinaczkowym, w którym znajdą wiele wspinaczkowych akcesoriów, a do tego różne dodatkowe sprzęty przydatne w górach. Osoby mieszkające w pobliżu centrum będą dodatkowo poszukiwały sklepów ze sprzętem wspinaczkowym położonych w centrum miasta, a osoby lubiące chodzić po centrach handlowych będą wybierały takie z nich, w których znajdują się również sklepy ze sprzętem wspinaczkowym.


O ryzyku

W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).

Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.

Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.

Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko


Czy do wspinaczki potrzebne jest wsparcie?

Wiele osób wybiera się na wspinaczkę samodzielnie i często kończy się to dość źle. Nigdy nie możemy być pewni co przydarzy się w górach, czy sprzęt nas nie zawiedzie oraz czy nie będziemy potrzebowali pomocy, dlatego na wspinaczkę zawsze warto zabrać ze sobą inną osobę, która będzie nas asekurować i zareaguje, jeśli będziemy w niebezpieczeństwie. Nie warto ryzykować samotnej wyprawy, ponieważ takie przypadki często kończą się w nieprzewidziany sposób. Najważniejsze jest, byśmy odpowiednio dbali o nasze bezpieczeństwo, a do tego konieczna będzie osoba towarzysząca, która będzie nas wspierać i w razie konieczności wkroczy do akcji. Lepiej być dobrze przygotowanym.