Obrabiarki sterowane numerycznie

może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji. Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała

Obrabiarki sterowane numerycznie

Komputer kontroluje frezowanie?

Większość z obecnie używanych maszyn CNC, sterowana jest za pomocą komputera. Co to oznacza? Głównie to, że model jest zapisany w formie cyfrowej i maszyna może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji.

Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała ciężka robota i tak spadnie na maszynę. Frezarka nie ma nic przeciwko paru poprawkom, nawet jeśli skończyła 90% poprzedniego wzoru.

Podsumowując, jest to cały czas rozwijany element produkcji wszelkiej maści przedmiotów - od metalowych elementów po takie z tworzywa sztucznego. Całość zaś wchodzi w skład coraz to bardziej zmechanizowanych linii produkcyjnych.


Nowa generacja obrabiarek

Pewna grupa ludzi na świecie każdą chwilę swojego czasu poświęca na próbę wynalezienia zupełnie nowego urządzenia ? wynalazku. Jest to oczywiście niezwykle korzystne dla ogółu społeczeństwa, ponieważ na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu nasze życie jest prostsze oraz sprawniejsze. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu produkcyjnego, w którym coraz częściej stawia się na innowacyjne rozwiązania, przynoszące niezliczone korzyści, wśród których są przede wszystkim znaczące oszczędności. Obrabiarki sterowane numerycznie różnią się w sposób zasadniczy od tych tradycyjnych. Wszystko odbywa się za pomocą sygnału komputerowego, a więc operator ma do dyspozycji przyciski, a nie mechaniczne dźwignie.


Co znaczy skrót CNC?

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control