Polacy pracujący za granicą

em. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim, przejazd busami to równie szybki jak transport samochodowy sposób na pokonanie nawet dużych odległości. Transport busem ma jednak i inne zalety. Jedną z nich jest możliwość

Polacy pracujący za granicą

Daleka podróż w nieznane okolice

Chociaż najbardziej popularną formą transportu jest w dzisiejszych czasach samochód, również wiele osób korzysta z możliwości przejazdu busem. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim, przejazd busami to równie szybki jak transport samochodowy sposób na pokonanie nawet dużych odległości. Transport busem ma jednak i inne zalety. Jedną z nich jest możliwość uniknięcia prowadzenia pojazdu, co docenią w szczególności kierowcy, którzy mają świadomość tego, że wielogodzinna podróż mogłaby być dla nich dodatkowo męcząca. Skorzystanie z usług firm transportowych sprawia bowiem, że możemy się w zupełności zrelaksować podczas podróży. Ma to istotne znaczenie szczególnie w przypadku poza granice naszego kraju czy w miejsca w Polsce, w których nigdy wcześniej nie byliśmy.


Historia autobusu

Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były dyliżanse i omnibusy ciągnięte przez konie. W niektórych krajach (Wielka Brytania i Francja) już w XIX wieku rozpowszechniły się także omnibusy o napędzie parowym, jednak konieczność wożenia dużych masowo i objętościowo zapasów wody oraz paliwa nie sprzyjały rozwojowi konstrukcji tych pojazdów. W Anglii w 1865 rozwój parowych omnibusów zablokowała tzw. ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act), praktycznie zakazująca ich używania.

Wynalezienie silnika spalinowego pod koniec XIX wieku umożliwiło powstanie omnibusów spalinowych ? czyli autobusów (auto ? sam, bus ? końcówka łacińskiego przypadku ze słowa omnibus = dla wszystkich, dosłownie ? wszystkim). Pierwsze konstrukcje (pierwotna nazwa Automobil-Omnibus, następnie Auto-Omnibus) powstały w firmie Benz na początku jej istnienia i w 1895 roku podjęły komunikację w Niemczech. Pierwsze autobusy powstawały przez zabudowę kabiny pasażerskiej na podwoziu samochodu ciężarowego i były napędzane silnikami o zapłonie iskrowym. Trzecia ? po fabrykach Daimlera i Benza ? niemiecka fabryka pojazdów silnikowych, Stoewer w Szczecinie była pierwszą fabryką autobusów4 sensu stricto. Produkcję rozpoczęto tam w latach 1899?1900. Wykonywano wtedy m.in. podwozia na eksport, karosowane w miejscu dostarczenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus#Historia_konstrukcji


Kilka słów o autokarach

Autokary mogą być pojazdami piętrowymi, a sporadycznie przegubowymi2. Pojazdy tego typu posiadają zwykle 40-50 miejsc siedzących (w przypadku autokarów piętrowych liczba ta może przekraczać 60), przeważnie ułożonych rzędami i zwróconych w kierunku jazdy. Autokary mogą być także wyposażone w miejsca leżące3.

Pojazdy te posiadają zazwyczaj wydzieloną przestrzeń bagażową, znajdującą się, w przypadku autokarów jednopoziomowych, pod pokładem pasażerskim. Autokary wyposażone są najczęściej w szereg udogodnień, mających zwiększyć komfort podróżujących, jak np. klimatyzację, półki na bagaż podręczny, toaletę, minibarek, telewizję pokładową, indywidualne oświetlenie czy podnóżki.

Do głównych producentów autobusów turystycznych należą m.in. Mercedes-Benz, Neoplan, Setra oraz Van Hool.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autokar