Prawdziwa ekologia - o oszczędzaniu wody

czalni ścieków, dotyczy to zwłaszcza oczyszczalni przydomowych oraz znajdujących się przy starych szpitalach czy firmach, które zaprzestały już produkcji. Na ich miejscu stawiane są nowe oczyszczalnie ścieków, bądź są one zasypywa

Prawdziwa ekologia - o oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Rozbiórki starych oczyszczalni ścieków

Co jakiś czas prowadzone są rozbiórki starych oczyszczalni ścieków, dotyczy to zwłaszcza oczyszczalni przydomowych oraz znajdujących się przy starych szpitalach czy firmach, które zaprzestały już produkcji. Na ich miejscu stawiane są nowe oczyszczalnie ścieków, bądź są one zasypywane i odgradzane od innych terenów jako częściowo zanieczyszczone. Obecnie także wiejskie sieci kanalizacyjne bywają przyłączane do sieci kanalizacyjnej większych miast, dzięki czemu zaczynają one tworzyć jeden system, a mieszkańcy miejscowości szybko zauważają zmianę na lepsze w funkcjonowaniu swoich domowych kanalizacji. Nowoczesne, rozbudowane oczyszczalnie ścieków wielkich miast są w stanie poradzić sobie z wieloma różnymi połączeniami kanalizacyjnymi.


Prawda o wodzie

Woda - bez niej nie ma życia. Nie, to nie jest żaden utarty slogan, tylko twardy fakt. Lato 2015 zapisało się w polskiej historii jako wyjątkowo gorące i suche. W efekcie po raz pierwszy od wielu, wielu lat zaczęliśmy bezpośrednio odczuwać skutki niedoboru wody -zniszczone uprawy, najniższy w historii pomiarów poziom Wisły, obniżone lustro wód gruntowych. Czy jesteśmy przygotowani na katastrofę takiej skali każdego roku? Nie. Nie jesteśmy. To powinno nas nauczyć, że zasoby wodne mamy ograniczone, dlatego należy je oszczędzać. Brakuje nam odpowiedniej infrastruktury - osuszyliśmy bagna i torfowiska, nie zadbaliśmy o wystarczającą liczbę zbiorników retencyjnych, nie mamy systemu nawadniania pól. Warto wyciągną lekcje również dla siebie - woda może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje. A woda to życie.


Definicja wody szarej

Szara woda ? Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów zabrudzoną wodę. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50?80% wody ściekowej może być wykorzystanej jako szara woda. Do wykorzystania nadaje się niemal cała woda, jakiej używa się w domu, z wyjątkiem wody po spłukaniu toalet. Szara woda znacznie różni się od wody powstałej po spłukaniu ubikacji zarówno ilością, jak i różnorodnością zawartych w niej chemikaliów i bakterii (od odchodów po toksyczne środki chemiczne). Szara woda zawdzięcza swą nazwę mętnemu wyglądowi oraz statusowi, który nie kwalifikuje jej jako wody czystej pitnej ani też jako wody silnie skażonej. Zgodnie z powyższą definicją, jeśli szara woda zawiera znaczące ilości odpadów kuchennych czy też silne środki chemiczne, należy ją zakwalifikować jako ściek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda