Pomoc prawna może być potrzebna w każdej firmie:
Nie zajmuj się prawem na własną rękę
W dzisiejszych czasach codzienne życie wymaga od nas otaczania się specjalistami, otaczania się fachowcami. Każdy chce mieć swojego osobistego lekarza, który byłby na każde zawołanie, kiedy tylko potrzeba czy to porady czy to bardziej zaawansowanego badania. Nie ma to w zasadzie znaczenia, ważne jest tylko by lekarz był na zawołanie, żeby czuć się bezpiecznie. Każdy chce mieć też swojego księgowego. Takiego, który to pomoże zarządzać finansami, podpowie, jak nimi zarządzać, jak je zorganizować i ogarniać. Każdy też pragnie mieć swojego własnego prawnika. Porada prawna powinna być na zawołanie, natychmiast, kiedy tylko będzie potrzebna. Jednocześnie, powinna być fachowa i profesjonalna. Zarówno radca prawny, jak i adwokat, niezależnie, kto będzie wspierał, powinien doskonale znać się na swoim fachu i wspierać swojego klienta w każdej dziedzinie życia i w każdym jego aspekcie. Najchętniej odpowiedzialność za własne życie i własne sprawy złożylibyśmy w ręce różnorodnych fachowców i profesjonalistów, zdejmując w ten sposób z siebie odpowiedzialność. To bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie.
Znów o rozwodzie
Opiekunowie, którzy decydują się na rozwód lub separację powinni zadbać, by w konsekwencji do ich wyboru nie cierpiały osoby najbardziej niewinne i najwrażliwsze, a więc dzieci. Jeśli już nie ma innego wyjścia i w grę wchodzą prawnicy, a sprawa kończy się w sądzie, może to wpłynąć negatywnie na ich psychikę. Małe dzieci czują się najbardziej winne rozpadowi małżeństwa rodziców i nie mogą się z tym pogodzić. Psychologowie ostrzegają, że dzieci, których rodzice się rozstają, czują się bardzo źle, gdy muszą zdecydować, z kim chcą mieszkać. Nie powinno się ich wykorzystywać jako osobistych narzędzi do sprawienia przykrości drugiej stronie, ponieważ może się to skończyć bardzo źle dla ich rozwoju ? wprawić je w kompleksy lub spowodować obniżenie samooceny. Prawo jest po stronie maluchów, jak i naszych nastoletnich pociech ? istnieją możliwości polubownego rozwiązania kwestii wspólnego wychowania dzieci. Porady prawne mogą pomóc to ustalić, jednak nie muszą kończyć się sprawą sądową. Warto o tym pamiętać.
Kompetencje radcy prawnego:
Radca prawny ? prawnik świadczący pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym, która polega przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.
Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych1. Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych.
Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy przez radców prawnych, czego nie wolno adwokatom.
W ostatnich latach znacząco rozszerzono uprawnienia radców prawnych do występowania przed sądami i organami, powierzając im obok wcześniejszej kompetencji do prowadzenia spraw administracyjnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych i administracyjnosądowych, także m.in. możliwość prowadzenia spraw rodzinnych i obrony w sprawach o wykroczenia, a także występowania jako pełnomocnik oraz obrońca (od 1 lipca 2015 r.) strony w sprawach karnych i karnoskarbowych, z tym że obrońcą może być tylko radca prawny niepozostający w stosunku pracy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radca_prawny