Prawo - niezbędny element naszej codzienności

ływania na stanowiska oraz wynagradzania regulują: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2013 r. poz. 499, ze zm.), Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. ? Prawo o us

Prawo - niezbędny element naszej codzienności radca Sosnowiec

Sędzia - status prawny

Od 1989 sędziów powołuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

W Polsce pozycję ustrojową sędziów, ich prawa i obowiązki, zasady powoływania i odwoływania na stanowiska oraz wynagradzania regulują:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2013 r. poz. 499, ze zm.),
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. ? Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 133, ze zm.),
Ustawa z dnia 25 lipca 2002 r. ? Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1647, ze zm.),
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. ? Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 358),
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 293),
Ustawa z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 925, ze zm.).
Do podstawowych ustrojowych zasad związanych z tym zawodem należą, we wszystkich rodzajach sądownictwa:

niezawisłość,
nieusuwalność,
niedopuszczalność przeniesienia na inne miejsce służbowe bez zgody sędziego (z wyjątkami),
immunitet formalno-materialny.
Atrybuty te nie dotyczą w pełnym zakresie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy wybierani są przez Sejm na kadencje (nie pełnią służby bezterminowo) oraz w niewielkim zakresie dotyczą sędziów Trybunału Stanu, którzy pełnią te funkcje niezawodowo, jako że Trybunał Stanu orzeka tylko w przypadku potrzeby zwołania go i sędziami, wybieranymi również na kadencje, są prawnicy wykonujący inne zawody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99dzia


Spisywanie testamentów

Obowiązujące w Polsce prawo dotyczące spadków jest bardzo restrykcyjne. Wiele osób zastanawia się nad przepisaniem własnego majątku już za życia lub stworzeniem testamentu. Prawnicy mogą pomóc w sformułowaniu takiego dokumentu. Zazwyczaj brak testamentu prowadzi do olbrzymich konfliktów w rodzinie, dlatego też mając na uwadze dobro swoich potomków warto sporządzić testament. Konflikty rodzinne powstałe po śmierci bardziej zamożnych członków rodziny mogą doprowadzić nawet do rozpadu więzi pomiędzy pozostałymi przy życiu osobami. Aby temu zapobiec wystarczy udać się do kancelarii prawniczej lub notarialnej i tam zostaniemy poinstruowani, jak sprawić, aby wykonany przez nas testament był wiążący.


Masz wątpliwości co do spadku? Zwróć się do prawnika

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest bolesnym przeżyciem. Trudno się odnaleźć takiej sytuacji, dlatego też bardzo często odwlekane są kwestie dotyczące spadku. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do zasadności i prawa do dziedziczenia nieruchomości, czy też innego majątku po zmarłym, warto zasięgnąć porady prawnej. Specjalista podpowie jakie rozwiązania będą w konkretnym przypadku najlepsze, a jego znajomość aktualnie obowiązujących przepisów prawnych to pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z panującymi zasadami. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy spadkobiercy nie mogą dojść miedzy sobą do porozumienia.