Prawo - warto wiedzieć

mogła liczyć na to, że osoby potrzebujące pomocy i rozwiązania swoich problemów, zechcą skorzystać z założonej przez nią kancelarii. Pracownikami kancelarii mogą zostać osoby, które również ukończyły odpowiednie studia, ale nie po

Prawo - warto wiedzieć kancelaria radcy Katowice

Założenie kancelarii prawnej

Kancelaria prawna może zostać założona przez osobę, która ukończyła studia prawnicze i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Tylko taka osoba będzie mogła liczyć na to, że osoby potrzebujące pomocy i rozwiązania swoich problemów, zechcą skorzystać z założonej przez nią kancelarii. Pracownikami kancelarii mogą zostać osoby, które również ukończyły odpowiednie studia, ale nie posiadają jeszcze tak dużego doświadczenia, żeby prowadzić własną kancelarię lub po prostu chcą pozostawać z kimś w spółce. Takie kancelarie bardzo często prowadzą sprawy rozwodowe. Dobrym prawnikiem od spraw rozwodowych jest ten, który może pochwalić się dużą ilością wygranych tego typu spraw i jest w stanie uzyskać dla swojego klienta odpowiednie alimenty.


Uporządkowane prawo - Wikipedia

System prawa (system prawny) ? termin wieloznaczny z zakresu teorii prawa, oznaczający pewien uporządkowany układ powiązanych ze sobą elementów (najczęściej norm prawnych). Można mówić o systemie prawnym poszczególnych państw, systemie określonej gałęzi prawa czy systemie źródeł prawa.

System prawa danego państwa oznacza całokształt obowiązujących w określonym czasie przepisów prawnych tego państwa, uporządkowanych według przyjętych kryteriów.

Pojęciem szerszym od systemu prawnego jest porządek prawny, obejmujący również ogół aktów stosowania prawa, oraz układ organów i instytucji związanych z obiegiem prawnym.

Obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej system prawny dzieli się na gałęzie, które obejmują kompleksy norm regulujących określone kategorie stosunków społecznych. Podział systemu prawa na poszczególne gałęzie nie dokonuje się z mocy jednorazowej i świadomej decyzji prawodawcy lecz jest rezultatem procesu historycznego oraz ewolucji prawa. Ogół norm należących do danej gałęzi prawa np. prawa cywilnego nazywany jest systemem określonej gałęzi prawa, np. system prawa cywilnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_prawa


Radca prawny a zasady pracy

Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych.

Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy przez radców prawnych, czego nie wolno adwokatom.

W ostatnich latach znacząco rozszerzono uprawnienia radców prawnych do występowania przed sądami i organami, powierzając im obok wcześniejszej kompetencji do prowadzenia spraw administracyjnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych i administracyjnosądowych, także m.in. możliwość prowadzenia spraw rodzinnych i obrony w sprawach o wykroczenia, a także występowania jako pełnomocnik oraz obrońca (od 1 lipca 2015 r.) strony w sprawach karnych i karnoskarbowych, z tym że obrońcą może być tylko radca prawny niepozostający w stosunku pracy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radca_prawny