Wikipedia i rehabilitacja
Polska szkoła rehabilitacji zaproponowała tzw. model rehabilitacji (jego twórcami są m.in. Marian Weiss i Aleksander Hulek), na który składa się:
Powszechność ? każdy ma prawo do rehabilitacji, niezależnie od rozpoznania, wieku i rokowania.
Wczesność (zapoczątkowania) ? powinna być rozpoczęta jak najwcześniej.
Kompleksowość ? działanie prowadzone przez zespół specjalistów kierowane na wszystkie sfery pacjenta (fizyczne, psychiczne, duchowe, zachowania społeczne itd.) przy użyciu wielu terapii i technik.
Ciągłość ? rehabilitacja jest procesem ciągłym, rozpoczęty proces rehabilitacji jest kontynuowany do zakończenia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna
Fizjoterapia - cytat z Wikipedii
Fizjoterapia (ang. physical therapy, physiotherapy, PT) jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjoterapia
Rehabilitacja osób z chorobami układu ruchu
Osoby chorujące na jakieś schorzenia neurologiczne oprócz farmakoterapii mogą potrzebować skutecznej rehabilitacji. W związku z tym w trakcie ich leczenia sięga się nie tylko po wszelkie potrzebne im leki, ale również wykorzystuje się sprzęt rehabilitacyjny. Taki sprzęt dostępny jest w różnych wypożyczalniach, które mogą za pewną opłatą lub zupełnie bezpłatnie udostępniać osobom chorym posiadany przez siebie sprzęt.
Dzięki temu osoby chore mogą ćwiczyć również w domu w swoim czasie przeznaczonym na zabiegi lub wówczas, gdy nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych. To pozwala im uniknąć dodatkowych problemów ze zdrowiem i wspiera proces powrotu do pełni sił. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych osób borykających się z chorobami układu ruchu.