Zdaj podatki
Rachunkowość i finanse to jedne z najbardziej znienawidzonych przez studentów przedmiotów. Zaliczenia takie są niezwykle trudne i wymagające. Niejednokrotnie zdarza się, że trzeba spędzić wiele godzin przy książkach, by nauczyć się prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, dokonywania bilansów czy wypełniania rozliczeń PIT. Jeśli jednak studentowi uda się przebrnąć przez wszystkie trudne zadania i obronić pracę dyplomową, może podjąć pracę w miejscach takich, jak biuro rachunkowe. Takie biuro zmusza jednak do znacznie bardziej skomplikowanych zadań, niż te, przed którymi studenci stoją na studiach. Właśnie z tego powodu, uczelnie wyższe, starające się odpowiednio przygotować studentów poprzez organizację praktyk w ich przyszłym miejscu pracy. Biura rachunkowości bardzo chętnie zatrudniają stażystów, którzy nie tylko uczą się, w jaki sposób wypełniać dokumenty. Biuro rachunkowe to przede wszystkim miejsce, w którym istnieje możliwość spotkania z klientem i przedstawienia jego sytuacji finansowej.
Ewidencja użytkowania samochodu w firmie
Obecnie w polskim prawie jest kilka możliwości odnośnie ujmowania w koszty działalności firmy kosztów użytkowania samochodu. Zależnie od możliwości danego samochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia istnieje kilka opcji.
Pierwszą opcją będzie zastosowanie najprostszej formy - czyli rozliczenia kosztów z 50% odliczeniem podatku vat od wszystkich wydatków na samochód, łącznie z paliwem. Nie trzeba wtedy prowadzić ewidencji przejazdów.
Druga opcja to prowadzenie ewidencji przejazdów i odliczanie 100% podatku vat od wszystkich wydatków na samochód. Może to być jednak dość kłopotliwe - zwłaszcza, że taka opcja jest możliwa tylko przy deklaracji, że samochód jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych. Najłatwiej jest załatwić kwestie ewidencji przejazdów dzięki monitoringowi GPS.
Ostatnią opcją jest zakup i użytkowanie samochodu dostawczego z wbitym w dowód rejestracyjny przeglądem vat-1 - wtedy odliczamy 100% vat ze wszystkich wydatków bez potrzeby ewidencji przejazdów.
Początkujący przedsiębiorcy nie mają łatwo, ponieważ muszą zmierzyć się z ogromną liczbą przepisów, zanim uda się im uruchomić firmę. Pierwszym problemem jest samo zarejestrowanie firmy. Kiedy okaże się, że została ona zarejestrowana, należy przede wszystkim określić, w jakim sektorze czy też branży będzie funkcjonowała. Gdyby profil działalności zmienił się, należy niezwłocznie zgłosić to do odpowiednich instytucji. Każdy z właścicieli firmy, powinien zastanowić się nad usługami takie, jak porady prawne. Kancelarie prawnicze proponują doświadczonych adwokatów, którzy reprezentują także drobne przedsiębiorstwa, gdy w grę wchodzą problemy z klientami lub niegodnymi zaufania współpracownikami. Przedsiębiorcy są także często narażeni na wyciek tajemnic służbowych, co może być karane dotkliwymi karami grzywny. Prawo jest po stronie poszkodowanego, jednak powinien on udowodnić winę nieuczciwego pracownika czy klienta. Czasami jest to trudne, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wyłącznie relacje świadków, a nie namacalne dowody.