Kosze plażowe hitem zagranicznych wakacji
Jadąc na zagraniczne wakacje niejednokrotnie spotykamy się z interesującymi rozwiązaniami, które nie są stosowane w naszym kraju. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę przed wyjazdem i korzystać z dobrodziejstw urlopu. W zagranicznych kurortach możemy niejednokrotnie spotkać się z ciekawym wynalazkiem, jakim są kosze plażowe. Łączą one wiele walorów estetycznych i praktycznych. Plecione z naturalnych materiałów są bezpieczne dla środowiska, a regulowane daszki i podnóżki dają niezwykły komfort wypoczynku. W zależności od potrzeby miękkie siedzisko możemy zamienić w wygodny leżak, a lekka konstrukcja sprawia, iż możemy zmienić położenie kosza aby ochronić się przed słońcem lub wiatrem.
Plaża - kilka ciekawostek z Wiki
Plaża ? pas nadbrzeżny pokryty materiałem sypkim: piaskiem, żwirem bądź ich mieszaniną, leżący nad brzegiem zbiorników wodnych.
Plaże są wykorzystywane jedynie w celach rekreacyjno-wypoczynkowych, gdyż ze względu na nieurodzajność i niestabilność oraz możliwość zalania, inna działalność gospodarcza jest niemożliwa.
Plaże często są mylone z leżącymi za wałem burzowym wydmami, na które podczas sztormów woda ze zbiornika nie sięga.
Plaża powstaje na skutek akumulacji piasku i żwiru na nabrzeżu oraz rzadziej na skutek erozji klifów. Plaże powstają również w sposób antropogeniczny poprzez nawiezienie piasku na nabrzeże; zabieg ten jest dość drogi i stosowany wyłącznie jeśli w okolicy brakuje plaż.
Plaże są wykorzystywane jedynie w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Wszelka inna działalność (rolnicza lub przemysłowa) na terenie plaży nie może być realizowana, ze względu na małą stabilność gruntu, całkowity brak żyzności gruntu oraz zalewanie podczas sztormów. Swoistą namiastką działalności gospodarczej jest zbieranie bursztynu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pla%C5%BCa
Kilka ciekawostek o lecie
Lato ? jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia1.
Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 czerwca a 23 września (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa ? Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem.
Za lato klimatyczne przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15 °C. Pomiędzy latem klimatycznym i sąsiednimi klimatycznymi porami roku nie ma etapów przejściowych, w przeciwieństwie do zimy poprzedzanej przedzimiem, i następującym po niej przedwiośniem.
Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące letnie na półkuli północnej uznaje się czerwiec, lipiec i sierpień, a na południowej grudzień, styczeń i luty.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lato