Tłumaczenia tekstów na piśmie
Wciąż najpopularniejsze są pisemne tłumaczenia tekstów. Dzieje się tak dlatego, że tego rodzaju translacje trafiają do największej liczby klientów. Mogą być także wielokrotnie wykorzystywane dzięki temu, że są zachowane na piśmie. Zwykle są wielokrotnie drukowane, najpierw przez biura tłumaczeń, a następnie przez klientów. Istnieje także możliwość wykonywania takich translacji, które powstają na życzenie wydawnictw i trafiają do druku razem z różnymi książkami. Wszystko to sprawia, że prowadzenie usług polegających na pisemnym tłumaczeniu tekstów jest bardzo opłacalne i ma szansę na stały rozwój. Na pewno w przyszłości najbardziej potrzebne będą internetowe biura tłumaczeń, jednak stacjonarne ośrodki tłumaczeń również mają przed sobą obiecującą przyszłość.
Automatyczne tłumaczenia tekstów
Elektroniczne tłumaczenia tekstów mają to do siebie, że są zazwyczaj błyskawiczne i dosłowne. Dlatego wymagają one jakichś korekt, jeżeli mają być zamieszczane w bardziej oficjalnych tekstach, nawet takich, które trafiają tylko do oceny. W przeciwnym razie całość tekstu poddawanego ocenie może uzyskać ocenę negatywną. Dlatego automatyczne tłumaczenia tekstów wykorzystywane są głównie do translacji samych słów lub niedługich fraz, które posłużą jako bazy do tworzenia dłuższych tekstów. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinny one zawierać żadnych błędów, ponieważ może to spowodować obniżenie jakości przeprowadzanych prac pisarskich. Natomiast dobrze działające translatory mogą być wykorzystywane nawet przez całą realizację otrzymanych zleceń.
w bułgarskim ogólnosłowiańska nazwa dla liczby
Największe zmiany w systemie języka dokonały się między XII a XIV w. (powolny zanik deklinacji i zastępowanie przypadków konstrukcjami przyimkowymi, zanik bezokolicznika, pojawienie się rodzajnika, zmiany w leksyce).
Duży wpływ na bułgarszczyznę wywarły języki grecki, oraz turecki, co zaowocowało licznymi zapożyczeniami (np. w bułgarskim ogólnosłowiańska nazwa dla liczby 'tysiąc' została zastąpiona greckim 'hiliada' (??????), zaś z tureckiego przejął bułgarski wiele wyrazów służących do nazywania przedmiotów użytku codziennego, jak np. ???? 'kieszeń', ???? 'butelka', ?????? 'cerata', czy wiele nazw pokrewieństwa, np. ???????? 'szwagier', ??????? 'siostra żony', itp.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_bułgarski