W centrum uwagi: Medycyna i prywatne badania

kładąc pacjenta na ruchomym stole który porusza się do środka urządzenia właściwego, którym wykonywane są kolejno zdjęcia naszego ciała wzdłuż oraz wszerz- Zależnie od rodzaju badania. Badanie trwa kilkadziesiąt minut i potem

W centrum uwagi: Medycyna i prywatne badania

Przebieg badania tomografem

Badanie tomografem komputerowym jest całkowicie bezbolesne i bezproblemowe, nie ma dla niego jakichś większych zastrzeżeń zdrowotnych. Badanie wykonuje się kładąc pacjenta na ruchomym stole który porusza się do środka urządzenia właściwego, którym wykonywane są kolejno zdjęcia naszego ciała wzdłuż oraz wszerz- Zależnie od rodzaju badania.

Badanie trwa kilkadziesiąt minut i potem czasie pacjent może normalnie iść do domu i czekać na opis radiologiczny lub kontynuować hospitalizację. Niewielka dawka promieniowania nie jest niebezpieczna dla zdrowia.


Do czego służy tomografia komputerowa

Tomograf komputerowy wykorzystywany jest do diagnozy różnych schorzeń u człowieka. Wykorzystuje się między innymi do wykrywania guzów oraz zmian w mózgu, tkankach miękkich oraz kościach.

Wykorzystuje się go również jako narzędzie dynastyczne po skomplikowanych wypadkach, aby sprawdzić czy na przykład w kręgosłupie nie występuje ucisk na rdzeń kręgowy. Badanie tomografem jest dość skomplikowane i wymaga opisu wykonanego przez radiologa. Jest wiele klinik prywatnych, które oferują wykonanie badania TK prywatnie.


O Pantomografii

Nazywana również ortopantomografią i radiografią obrotową. Nazwa pochodzi od złożenia słów panoramic i tomography. Odmiana tomografii używana głównie w dentystyce. Została stworzona przez Yrjö Veli Paatero w 1947 roku. W powszechnym użyciu od 1982 roku. Pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zakrzywionej powierzchni, np. uzębienia. Zasadę działania przedstawia Rysunek 2. Pacjent usadowiony jest na stołku i pozostaje w bezruchu przez czas trwania badania. Lampa rentgenowska i kontener z kliszą, nieprzezroczysty dla promieni X, obraca się synchronicznie wokół pewnego punktu. Film jest naświetlany wyłącznie przez wąską szczelinę w kontenerze. Film przesuwa się przez kontener, dzięki czemu w trakcie obrotu poszczególne partie szczęki są rzutowane na kolejne odcinki filmu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_rentgenowska