Wpis o skórzanych meblach i odzieży

ielom przez wiele lat jako ozdoba różnych domowych pomieszczeń. Tania renowacja mebli może być przeprowadzana przez samych ich właścicieli przy użyciu środków dostępnych w sprzedaży. Jednak zdarza się, że niektóre meble wymagają b

Wpis o skórzanych meblach i odzieży

Tania renowacja mebli

Meble skórzane potrafią bardzo dobrze i gustownie wyglądać, jednak co jakiś czas wymagają one odpowiedniej renowacji, ponieważ tylko wówczas mogą służyć swoim właścicielom przez wiele lat jako ozdoba różnych domowych pomieszczeń. Tania renowacja mebli może być przeprowadzana przez samych ich właścicieli przy użyciu środków dostępnych w sprzedaży. Jednak zdarza się, że niektóre meble wymagają bardziej poważnej renowacji.

Wówczas przeprowadzana jest ona przez prawdziwych specjalistów. Mogą oni przeprowadzić taką renowację w domu klienta lub zabrać jego meble do jednego ze swoich warsztatów. Fachowo odnowione meble na pewno będą bardzo trwałe i będą mogły nadal pięknie wyglądać. Niektóre osoby potrafią przez wiele lat korzystać z tych samych, ale odnawianych mebli.


O warsztacie mokrym w Wikipedii

Warsztat mokry ? pojęcie z zakresu garbarstwa. Pierwotnie określało ono zakres prac odbywających się w miejscu położonym bezpośrednio nad wodą, które niekoniecznie musiało leżeć na terenie garbarni. Od XVIII w. pojęcie warsztatu mokrego stało się synonimem wszystkich czynności i procesów poprzedzających proces właściwego garbowania. Również w tym przypadku zastosowanie bieżącej wody grało główną rolę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warsztat_mokry


Proces garbowania- cytat z Wiki

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie