Przygotowana przez geodetę mapa do celów projektowych
Pozwolenie na budowę można uzyskać kompletując serię niezbędnych dokumentów, które należy złożyć razem z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych przygotowywana przez geodetę.
Mapa do celów projektowych uwzględnia granice danej działki, jej okolice, obiekty i budynki znajdujące się na działce oraz na terenach przyległych do jej granic. Mapa do celów projektowych wskazuje również położenie budowanego budynku względem granic działki i stanowi podstawę do pierwszych działań budowlanych. Bez takiej mapki nie otrzymamy pozwolenia na budowę żadnego budynku na danym terenie.
Mapa
Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.
Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:
zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa
Geodezja a kartografia
Kartografia i geodezja mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie profesje bardzo mocno bazują na mapach i je tworzą. Można powiedzieć, że geodeta to kartograf o szerszych horyzontach, oczywiście biorąc pod uwagę całość i ogół pracy w obu zawodach. Kartografia jednak zajmuje się wyłącznie mapami, jednak obecnie i geodeci i kartografowie bazują na podobnych obliczeniach i przyrządach.
Łączy je też połączenie kilku dziedzin: matematyki, geografii w różnych proporcjach. Łatwiej byłoby przekształcić geodetę w kartografia niż kartografa w geodetę, a to z powodu dodatkowych uprawnień jaki geodeta musi posiadać, żeby wykonywać swój zawód.