Nawet pod ziemią
Geodeci działają nie tylko na powierzchni, są potrzebni również pod nią. Gównie dla potrzeb górnictwa i transportu. Zajmują się oni wtedy pomiarami głębokościowymi, wysokościowymi, inwentaryzacją urządzeń szybowych oraz innych związanych z bezpieczeństwem.
Prowadzą też pomiary deformacji terenu górniczego oraz aktualizacją dokumentacji mierniczo-geologicznej. Geodeci pracują też przy budowie metra, a ich praca opiera się na tym samym co przy geodezji górniczej poza oczywistymi elementami związanymi tylko z przemysłem kopalnianym.
Podobne zawody
Kartografia i geodezja mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie profesje bardzo mocno bazują na mapach i je tworzą. Można powiedzieć, że geodeta to kartograf o szerszych horyzontach, oczywiście biorąc pod uwagę całość i ogół pracy w obu zawodach. Kartografia jednak zajmuje się wyłącznie mapami, jednak obecnie i geodeci i kartografowie bazują na podobnych obliczeniach i przyrządach.
Łączy je też połączenie kilku dziedzin: matematyki, geografii w różnych proporcjach. Łatwiej byłoby przekształcić geodetę w kartografia niż kartografa w geodetę, a to z powodu dodatkowych uprawnień jaki geodeta musi posiadać, żeby wykonywać swój zawód.
Matematyka i obliczenia
Na co składa się zawód geodety, cóż to głównie matematyka oraz geografia. Ilość koniecznych do opanowania wzorów i sposobów obliczeń kolejnych odniesień jest zastraszająca. Z tego powodu to nie jest zawód dla każdego, krótko mówiąc to praca raczej dla umysłów ścisłych. Nie umniejszając oczywiście humanistom.
Każdy drobny błąd w kalkulacjach geodety może się tragicznie skończyć, dlatego w przypadku ich pracy należy wszystko sprawdzać dwa razy. Nawet najsprawniejsi geodeci popełniają błędy, wiadomo jesteśmy tylko ludźmi.