Alergia skórna - częsty problem u dzieci
Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością. Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry. Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne.
Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą.
Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi. Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np. astmę oskrzelową).
U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw. wypryskiem kontaktowym) powierzchniowe zmiany skórne pojawiają się na skutek styczności alergika z danym alergenem (niklem, gumą, chromem, składnikami kosmetyków lub barwnikami).
Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci
O wrażliwej skórze
Nasza skóra jest doskonałą barierą, która chroni nasze ciało przed wieloma zagrożeniami. Jednak nie jest to bariera szczelna - wszystko z czym mamy kontakt wnika w nasz organizm poprzez drobniutkie naczynia krwionośne. Dlatego trzeba więcej uwagi zwracać na kosmetyki oraz na środki do utrzymania czystości (zwłaszcza do prania). Wielu z nas ma wrażliwą skórę ze skłonnościami do uczuleń. Uważajmy zwłaszcza na te produkty, które mają intensywny zapach - bardzo często właśnie te substancje, które nadają miłe dla nosa aromaty, są odpowiedzialne za alergie skórne. Warto również wiedzieć, że nie każda nadwrażliwość musi być od razu alergią. Czasem wystarczy po prostu zmienić proszek do prania, czy szampon do włosów, by problem zniknął.
Niewyspane dziecko też cierpi
Nie da się długo poprawnie funkcjonować bez snu. Po prostu zmęczenie bierze w końcu nad nami górę, a my uświadamiamy sobie, że te brakujące godziny każdej nocy wywierają na nas bardzo niechciane piętno. A teraz wyobraźmy sobie, że taka sytuacja dotyka naszego dziecka. Brzmi to strasznie, ale tak się niestety zdarza, gdy nasz maluch nie ma dostępu do dobrej jakości materaca dziecięcego. Czasem o tym zapominamy, a to kwestia, której zwyczajnie nie wypada nam zlekceważyć.
Każda noc to dla młodego organizmu cenne chwile na rozwój. Gdy materac utrudnia zasypianie, to negatywnie odbija się na naszym dziecku. Wstaje w złym humorze, dokazuje i nie potrafi za bardzo wskazać tego, co mu przeszkadza. Wystarczy jednak dobrze wybrać materac, aby problemy tego typu zniknęły. Sami jesteśmy poirytowani, gdy się nie wysypiamy ? tym bardziej do tego prawo ma ktoś, kto dopiero stawia na tym świecie swoje pierwsze kroki.