Istota prac geodezyjnych
Specyfika prac geodezyjnych polega na poznawaniu pełnego ukształtowania terenu, który może być wykorzystany pod zabudowę lub pozwalać na prowadzenie dalszych prac wykopaliskowych. Istotą prac geodezyjnych staje się więc wykonywanie różnego rodzaju pomiarów i badań powiązanych z geologią i kartografią. Te różnego rodzaju pomiary wyznaczają natomiast bardziej praktyczne zadania jakie są stawiane geodezji jako bardziej praktycznej dziedzinie wiedzy. Przy wykorzystaniu wyników prac geodezyjnych można bowiem budować nowe drogi i autostrady, wytyczać tereny nadające się pod zabudowę i określać, czy dany rodzaj ziemi można z powodzeniem oddać rolnikom pod uprawę różnych gatunków roślin. Widać więc, że geodezja pozostaje bardzo przydatną dziedziną nauki.
Przydatność map geodezyjnych
Rysowanie map geodezyjnych i przygotowywanie ich do użytku stanowi jedno z głównych zadań wykonywanych przez geodetów. Oczywiście muszą być to w pełni fachowe mapy, które będą potem wykorzystywane przez osoby chcące w jakiś sposób zagospodarować obszar ziemi opisany wcześniej przez geodetów. To sprawia, że przydatność dobrze przygotowanych map geodezyjnych może być bardzo duża zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób ocenia geodetów głównie pod kątem tego czy potrafią oni przygotowywać najwyższej jakości mapy, które będą potem trafiały do urzędów państwowych i firm budowlanych. Powinny być one opisane w taki sposób, żeby nie wprowadzały w błąd osób nie znających się na geodezji.
Poradniki geodezyjne
Obecnie na polskim rynku działa wielu geodetów pracujących samodzielnie i tworzących większe firmy geodezyjne. Dlatego właściciele poszczególnych firm starają się na różne sposoby docierać do poszczególnych klientów, którzy będą korzystali z usług podczas budowy nowych dróg czy wytyczania terenów posesji mieszkalnych. W tym celu zamieszczają ogłoszenia w prasie, radiu, telewizji i Internecie, starają się także tworzyć geodezyjne bazy danych. Ważne jest również to, aby geodeci dbali o umieszczanie ich danych adresowych w ogólnodostępnych spisach usługodawców oraz posiadanych przez nich numerów telefonów w książkach telefonicznych. Mogą oni również wydawać opracowywane przez siebie poradniki, z których korzystać będą osoby mniej znające się na realiach przeprowadzania prac geodezyjnych.