Z Wikipedii, geodezja satelitarna
Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna
Problem planowania przestrzennego
Planowanie przestrzeni to szczególna cecha pracy w geodezji. Bowiem od tego zależy co geodeta będzie miał do zrobienia, a wszelkie zagadnienia związane właśnie z planowaniem przestrzennym mają zastosowanie również w geodezji. Wiadomo, ze położenie samego budynku na danej działce zależy w głównej mierze od właściciela, jednak to geodeta ma ostateczne zdanie co do poprawności wybranego położenia nieruchomości. Istnieją bowiem określone przepisy i normy, których przeciętny zjadacz chleba nie zna.
Dlatego warto dostosować się do rad i zaleceń geodety, z resztą i tak będziemy mieli mało do gadania w tym temacie, jeżeli w ogóle chcemy rozpocząć budowę nieruchomości.
Z encyklopedii definicja topografii
Topografia (z gr.: ????? topo-, "miejsce" i ????? graphia, "opisywanie") ? dział geografii zajmujący się badaniem kształtu i rysów (cech) powierzchni Ziemi lub innych planet, księżyców.
W szerszym znaczeniu topografia jest związana z lokalnymi szczegółami, wliczając w to oprócz rzeźby terenu także roślinność, cechy antropogeniczne, a nawet lokalną historię i kulturę.
W geografii i geodezji topografia dotyczy zapisu rzeźby terenu, trójwymiarowych obrazów powierzchni oraz identyfikacji specyficznych form ukształtowania terenu. We współczesnym użyciu termin ten odnosi się także do wytwarzania danych o wysokości terenu w formie elektronicznej. Termin ten dotyczy często również graficznej reprezentacji form ukształtowania terenu na mapie za pomocą różnych metod, takich jak: metoda izolinii, hipsometryczna, cieniowania czy blokdiagramu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Topografia_(geografia)