Próchnica, a może konieczność wykonania protezy zębowej? W takich przypadkach trzeba odwiedzić gabinet dentystyczny. Czy lepiej wybrać się do dentysty na NFZ, a może prywatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony koszyk świadczeń i niższa jakość stosowanych materiałów. Przykładowo, na NFZ nie można wyleczyć kanałowo tylnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Także nie wykonamy nowocześniejszych protez. Natomiast prywatny stomatolog może zaproponować pacjentom znacznie szerszą gamę usług. Stosowane przez niego nowoczesne narzędzia i materiały także zapewniają lepsze efekty leczenia. Dodatkowym plusem jest brak długich kolejek do skorzystania z usług. Głównym minusem prywatnego leczenia stomatologicznego są koszty. W gabinecie trzeba będzie zostawić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych zależnie od procedury.
Gabinet dentystyczny nie musi być dla ciebie synonimem bólu, dyskomfortu i samych nieprzyjemności. Jako że sama dziedzina stomatologii wyraźnie rozwinęła się i unowocześniła w przeciągu zaledwie kilku ostatnich lat, dziś niemalże większość zabiegów dentystycznych można przeprowadzić w sposób totalnie bezbolesny dla pacjenta. Jeżeli więc wciąż po głowie chodzą ci wizje przerażających dentystów żądnych twojej krwi, oznacza to tylko jedno - chodzi do złych lekarzy, których jak najszybciej powinieneś zmienić. Dobry gabinet to taki, który zaproponuje ci bogatą ofertę zróżnicowanych usług stomatologicznych. W jednym miejscu zajmiesz się zatem każdą częścią swojej jamy ustnej, nie musząc już biegać po lekarzach i prosić o kolejne skierowania na dodatkowe badania i zabiegi. Jeden dentysta sam zdoła o ciebie zadbać. Oczywiście w pewnych przypadkach konieczne będzie skierowanie się również do innych specjalistów, ale mowa tutaj głównie o problemach z wadami zgryzu lub poważniejszych ubytkach wymagających leczenia chirurgicznego.
Roczny przegląd kondycji zdrowotnej zębów w gabinecie dentystycznym to niezbędne minimum, by cieszy się pięknym uśmiechem każdego dnia. Dentysta to lekarz, który posiada niezbędną wiedzę z zakresu stomatologii. Stomatolog zajmuje się m.in. patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka oraz innych tkanek jamy ustnej. Większość osób wie, że ból zęba jest bardzo dokuczliwy. Warto dbać o zęby i nie doprowadzać do złego stanu zębów. Obecna stomatologia potrafi uratować zęby, które jeszcze kilka lat temu były tylko usuwane. To jednak wymaga wtedy czasu, wiedzy i wytrwałości dentysty. Jednak, gdy już dojdzie do utraty zęba można wstawić różnymi technikami nowy ząb. Utrata zęba to z reguły duży stres, a brak zębów dodaje osobie lat. Gabinet dentystyczny powinien być przede wszystkim czysty, wszystkie narzędzia używane podczas zabiegów każdorazowo odkażone. To bardzo ważne, by pacjent nie zaraził się jakąś chorobą. Warto dbać o swoje zęby, ponieważ jak wiadomo raz utracony ząb nigdy nie odrośnie.
Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.
Profesjonalny i dbający o pacjentów gabinet dentystyczny na pewno powinien być placówką jak najbardziej nowoczesną. Nie może ograniczać się do wykonywania standardowych zabiegów, które znane są już ludzkości od wielu lat. Musi wyjść na przeciw wszelkim nowatorskim technologiom i umiejętnie po nie sięgać, by dzięki nim jeszcze lepiej pomagać pacjentom. A jak stwierdzić, czy dana placówka rzeczywiście może zyskać miano nowoczesnego gabinetu dentystycznego? Początkowo wystarczy spojrzeć na osiągnięcia pracujących w niej lekarzy. Dobry stomatolog musi być przecież nie tylko wykształcony. Powinien stale starać się zwiększać swoją wiedzę, biorąc udział w rozmaitych szkoleniach i kursach. Profesjonalna i dobrze przygotowana do pracy kadra to podstawa nowoczesnych placówek. Zazwyczaj właśnie z tego powodu stawiają one na ludzi młodych, głodnych wiedzy. Warto również zwrócić uwagę na to, jakimi narzędziami przy pracy posługuje się dentysta. Sprzęt, który występuje w gabinecie dentystycznym, powinien być jak najbardziej nowoczesny.