Karaluchy - z Wikipedii
Karaluch, karaczan wschodni (Blatta orientalis, przestarzałe z tur. ? karakon) ? owad synantropijny (żyjący w siedliskach człowieka). Żyje w kuchniach, magazynach, wyjadając produkty żywnościowe.
Długość do 3 cm. Ubarwienie czerwone do czarno-brązowego. Dobrze rozwinięta druga para skrzydeł. Skrócone pokrywy samców nie zakrywają odwłoka, u samic jedynie zalążki skrzydeł. Długie czułki.
Samica składa 14-16 jaj w kokonie, ich rozwój w temp. pokojowej trwa ok. 279 dni. Wszystkożerne ? są jednymi z niewielu zwierząt zdolnymi do strawienia keratyny ? białka włosa (tak samo jak mole włosienniczki posiadają keratynazę ? dzięki której możliwe jest trawienie keratyny). Najchętniej gromadzą się w szparach i szczelinach oraz w miejscach wilgotnych. Mogą przenosić choroby.
Wykazują cechy stadne. Rozpoznają się wzajemnie dzięki specyficznemu wydzielanemu zapachowi. Podążają chaotycznie w miejsca, gdzie są już inne osobniki. Niektóre gatunki prowadzą nocny tryb życia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karaluch
Specjalna dezynsekcja
Dezynsekcja w hotelach musi być przeprowadzana regularnie. Wydawałoby się że problem nie istnieje. Szczególnie patrząc przez pryzmat hoteli z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych gdzie karaluchy i pluskwy były codziennością. Dziś wydaje się że to nie istnieje. Nie istnieje właśnie dzięki dezynsekcji. Na pojawiające się problemy reguluje się bardzo szybko. Nie dozwala się jak kiedyś na pojawianie się tabunów tych owadów. Byłaby to klęska biznesowa, więc jest to niezbędne. Dezynsekcja przeprowadzana regularnie pozwala zapobiegać problemowi dzięki temu możemy cieszyć się brakiem owadów na które człowiek z takim obrzydzeniem patrzył w latach siedemdziesiątych. Dezynsekcja a także dbanie o czystość powoduje że problemu nie ma. Co sprawia że możemy spać spokojnie i nie musimy się martwić że gdy zapalimy światło nagle karaluchy zaczną uciekać jak to było kiedyś w dawnych czasach. Dezynsekcja przeprowadzana regularnie jest konieczna nie tylko w hotelach ale także praktycznie wszystkich pomieszczeniach użyteczności publicznej.
Pluskwa domowa - kilka faktów
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) ? gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.
Owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.
Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej2 lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.
Należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Żywe osobniki oraz ich jaja należy zabić, stosując myjkę parową. Wytwarza ona z wody gorącą parę, która zabija pluskwy i jajka. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwa_domowa